• the language switcher

Your search results

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیلی

تحصیل و شرایط عمومی در پرتغال:

 

بیشتر کشورهای اروپایی از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند و همین طور این امکان وجود دارد که دانشجویان بعد از تحصیل بتوانند وارد بازار کار شوند و در نهایت بعد از چند سال اقامت دائم و تابعیت خود را در آن کشور بگیرند، که پرتغال یکی از این کشورها بشمار میرود. فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های پرتغال از اعتبار بالایی برخوردار است و همینطور هزینه های دانشگاه های این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر پایین تر میباشد.
یکی از بارزترین ویژگی های این کشور برای دانشجویان بین المللی این است که، دانشجویان بعد از تحصیل به راحتی میتوانند برای دریافت کردن کارت اقامت پرتغال اقدام کنند و پس از گذراندن 5 سال به شهروند پرتغال تبدیل شوند.

دانشگاه های پرتغال:

 

دانشگاه های پرتغال در طول تاریخ نشان داده است که از سیستم آموزشی بسیار قوی ای برخوردار هستند که همین مساله باعث شده است که دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند.
تحصیل در پرتغال به دو صورت است، تحصیل در دانشگاه که بیشتر به صورت تحقیقات آکادمیک انجام میشود، و تحصیل در پلی تکنیک که بیشتر تمرکز بر روی پیدا کردن شغل دلخواه دانش آموزان است. بیشتر رشته های تحصیلی هم در دانشگاه و هم در پلی تکنیک ارائه می شوند از جمله پرستاری ، مراقبت های بهداشتی، مهندسی و رشته های علوم انسانی است.
در سال 2006 بر اساس پیمان بولونیا که قانون مشترک در همه ی دانشگاه های اروپا است، پرتغال هرسه مدرک تحصیلی را شامل میشود:
مقطع لیسانس که بین 3 تا 4 سال است، مقطع فوق لیسانس که بین 1 تا 2 سال طول میکشد و مقطع دکترا که معمولا 3 تا 5 سال طول میکشد
سال تحصیلی در پرتغال به دو ترم بهار و پاییز تقسیم میشود. ترم پاییز بین بازه زمانی سپتمبر و ژانویه و ترم بهار بین فوریه و ژوئن است.

هفت دانشگاه برتر پرتغال که در رتبه بندی QS جهانی قرار دارد از جمله:

زبان تدریس در دانشگاه های پرتغال هم به زبان انگلیسی و هم پرتغالی است. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را دارند باید دارای مدرک 6- 6.5 باشند، تا بتوانند برای پذیرش خود اقدام کنند.
افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های پرتغالی زبان را دارند، میتوانند دوره های فشرده و نیمه فشرده زبان پرتغالی را در این کشور سپری کنند و پس از دریافت نمره ی قابل قبول، برای دانشگاه ها اقدام کنند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال:

 

مقطع لیسانس در پرتغال به طول 4 سال است که دانشجویان باید 180 واحد درسی را بگذرانند و در بعضی رشته ها 240 واحد درسی است. درخواست کننده تحصیل در این مقطع، باید مدرک دیپلم 12 ساله را در اختیار داشته باشد و در صورت نداشتن مدرک پیش دانشگاهی، باید دوره پیش دانشگاهی را در پرتغال بگذرانند تا بتوانند به دانشگاه ها وارد شوند. برای پیدا کردن کار در این کشور، بهتر است که دانشجویان به زبان پرتغالی تسلط داشته باشند که بتوانند راحت تر شغل دلخواه خود را پیدا کنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی:

 • نامه تمکن مالی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در پرتغال
 • داشتن مهارت آکادمیک زبان انگلیسی و پرتغالی
 • مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم
 • ویزای تحصیلی پرتغال
 • اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد:

 

مقطع فوق لیسانس دوره ای دو ساله است که دانشجویان باید 90 الی 120 واحد درسی را بگذرانند تا در این مقطع فارغ التحصیل بشوند. در این مقطع، در دانشگاه ها تدریس درس ها هم به زبان انگلیسی و هم پرتغالی انجام میشود. برای اخذ پذیرش در دانشگاه به زبان انگلیسی، دانشجویان باید دارای مدرک زبان آیلتس ۶ یا ۶.۵ باشند.

دانشجویان بین المللی میتوانند با گذراندن زبان پرتغالی در دانشگاه ها، به زبان پرتغالی به تحصیل خود ادامه بدهند که این باعث میشود هزینه ی بسیار کمی برای تحصیلشان پرداخت بکنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

 • تمکن مالی مناسب جهت تامین هزینه‌های تحصیل در پرتغال و زندگی در این کشور
 • داشتن مهارت آکادمیک زبان انگلیسی و پرتغالی
 • مدرک معتبر کارشناسی
 • ویزای تحصیلی پرتغال
 • اخذ پذیرش تحصیلی

شرایط تحصیل در مقطع دکترا:

 

طول دوره ی تحصیل در مقطع دکترا بین 3 تا 5 سال است. دانشجویان برای پایان رساندن این مقطع، باید پایان نامه خوبی ارائه بدهند. برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا، نشان دادن یک پروپوزال مناسب برای یک استاد در دانشگاه مقصد الزامی می باشد. دانشجویان دکترا، مجوز 30 ساعت کار در هفته را دارا می باشند که با میانگین درامد 15 یورو در ساعت می باشد. دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در این مقطع، می توانند برای بورس تحصیلی اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای مقطع دکترا:

 • داشتن مقالات علمی مزیت محسوب می‌شود، اما الزامی نیست
 • معدل بالای 14 در دوره کارشناسی ارشد
 • داشتن مهارت آکادمیک زبان انگلیسی
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد
 • اخذ پذیرش تحصیلی
مهاجرت تحصیلی به پرتغال

شرایط کاری و هزینه های تحصیل در پرتغال:

 

لازم به ذکر است که هر فرد قصد تحصیل در کشور پرتغال را دارد، برای گرفتن ویزا در سفارت، باید نامه ای مبنی بر تمکن مالی نشان دهد که آن شامل یک سال زندگی در پرتغال است.
به صورت معمول هزینه داشگاه ها در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بین 1000 تا 2000 یورو در سال است و برای مقاطع دکترا بین 3000 تا 4000 یورو در نظر گرفته میشود.
هزینه های زندگی برای دانشجویان در پرتغال به صورت میانگین 3500 یورو در سال می باشد که این شامل هزینه های خورد و خوراک، مسکن، رفت و امد، بیمه و سایر هزینه های دیگر می باشد که بر اساس این هزینه های معقول، باعث شده که تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه باشد برای دانشجویان.
هر دانشجو که در کشور پرتغال تحصیل می کند، اجازه ی مجوز کار بین 10 تا 30 ساعت در هفته را دارد و میانگین حقوق بین 8 تا 10 یورو در ساعت می باشد که تا حدودی می تواند، هزینه های یک سال زندگی و تحصیل را در بر بگیرد . پیدا کردن کار دانشجویی برای هر فرد بر اساس تجربه کاری، دانستن زبان و فرهنگ آن کشور، ویژگی فردی و زمان ورود شخص به کشور متفاوت است.

شرایط درخواست ویزای تحصیلی در پرتغال:

 

در سال های اخیر شرایط گرفتن پذیرش دانشگاه و ویزا برای افراد مقیم ایران بسیار آسان بوده است و ایرانیان زیادی از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت کرده اند. هر فردی برای اقدام به ویزای تحصیلی نیاز به مدارک زیر دارند:

 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های پرتغال
 • رونوشت های دانشگاه
 • کپی ار بیمه درمانی
 • اثبات تمکن مالی
 • عکس گذزنامه
 • گذرنامه معتبر
مهاجرت به پرتغال

Compare Listings